Wordpres Tema ve Eklenti Rehberiniz

En İyi 8 WordPress Önbellek Eklentisi

WordPress web sitenizin performansından bir zamanlar memnundunuz ama şimdi eskisi kadar hızlı yüklenmediğini fark ettiniz. Öyleyse bir WordPress önbellek eklentisi kurmayı düşünmenin zamanı gelmiştir. Bu makalede web sitenizin hızını artırmanıza yardımcı olmak için en iyi WordPress önbellekleme eklentilerini test edip karşılaştıracağız.

Ancak, önbelleğe alma eklentilerini karşılaştırmanın test sonuçlarına ulaşmadan önce, önbelleğe alma eklentisinin ne olduğuna ve WordPress web sitenizi hızlandırmak için bir eklenti kullanmanın avantajlarına hızlıca bir göz atalım.

Neden bir WordPress Önbellek Eklentisi Kullanılır ve Hangisi En İyisidir?

WordPress web siteniz büyüdükçe, yeni içeriğin yayınlanması ve ek eklentilerin yüklenmesi ile maalesef yavaşlamaya başlayacaktır. Yeni bir WordPress kurulumu bile, yüksek trafik artışları sırasında veya düşük kaliteli bir web barındırma kullanıyorsanız performans düşüklüğü yaşayabilir.

Yükleme Süreleri Web Sitenizi Nasıl Etkiler?

Sayfa hızı ve yükleme süreleri söz konusu olduğunda, yalnızca bir saniyelik bir iyileştirme bile kar haneniz için büyük etkilere sahip olabilir. Örneğin, 2012’de Amazon, web siteleri sadece bir saniye daha yavaş yüklenirse, satışlarda 1,6 milyar dolara azalmaya mal olacağını tahmin ediyorduç

Azalan Dönüşüm Oranları

Muhtemelen Amazon ölçeğinde çalışmıyorsunuz, ancak yavaş yükleme süreleri yine de maliyetli. Kissmetrics’e göre, sayfalarınızın yüklenmesi üç saniyeden fazla sürerse ziyaretçilerinizin% 40’ı sabrını kaybedecek ve sitenizi terk edecek. Tek bir saniyelik gecikme, dönüşümlerinizi% 7 oranında azaltabilir.

Sitenizden hiçbir şey satmıyor olsanız bile, muhtemelen aklınızda bir hedef vardır. Bu hedef ister daha fazla e-posta abonesi, ister daha fazla sosyal paylaşım veya sadece daha fazla sayfa görüntüleme ve tartışma olsun, yavaş yükleme süreleri hedef dönüşüm oranlarınıza zarar verecektir.

Zayıf Arama Motoru Sıralaması

Ayrıca Google, içeriğinizi arama motoru sonuç sayfalarında nerede sıralayacağınızı belirlerken bir faktör olarak sayfa hızını kullanır. Bu nedenle, daha fazla arama motoru görünürlüğü ve Google gibi sitelerden daha fazla trafik istiyorsanız, web sitenizi hızlandırmanız gerekir.

Web sitenizin amacı ne olursa olsun – ister ürün ve hizmetleri tanıtmak isterse sadece bir kitle oluşturmak olsun – daha yüksek hemen çıkma oranları, düşük dönüşüm oranları ve düşük arama motoru sıralamaları zarar verir. Peki ne yapılabilir?

WordPress’in Hızı Nasıl Artırılır

İyi haber şu ki, WordPress’in hızını artırmanın birçok yolu olsa da, en kolay seçeneklerden biri önbellek eklentisi kullanmaktır. Aşağıda WordPress için en iyi önbelleğe alma eklentileri karşılaştırmamızda göreceğimiz gibi, bazı durumlarda bir önbelleğe alma eklentisini yüklemek ve etkinleştirmek, yükleme sürelerinizi saniyeler kısaltabilir. Ama nasıl çalışırlar?

Önbelleğe Alma (Cache) Eklentisi Ne Yapar?

Önbelleğe alma eklentileri WordPress’in daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Varsayılan olarak, WordPress web sitenizdeki bir sayfaya bir ziyaretçi tarafından her erişildiğinde, içerik, birden çok veritabanı sorgusu ve kod yürütme dahil olmak üzere arka planda birçok şey olacak şekilde dinamik olarak oluşturulur.

Bir önbelleğe alma eklentisi, bir sayfa dinamik olarak oluşturulduğunda gerçekleşen adımların çoğunu kaldırarak içeriğinizin statik bir sürümünü oluşturur. Bunun sonucu daha hızlı yükleme süreleri ve daha mutlu ziyaretçilerdir.

En İyi WordPress Önbellek (Cache) Eklentisi Hangisidir?

Bu nedenle, sitenizin SEO’sunu iyileştirmek, dönüşüm oranlarını artırmak ve ziyaretçilerinize daha keyifli bir kullanıcı deneyimi sunmak istiyorsanız, bir önbellek eklentisi yüklemek bunu yapmanın hızlı ve etkili bir yoludur. Peki ama en iyi WordPress önbellekleme eklentisi hangisidir?

Bu soruyu yanıtlamaya yardımcı olmak için, WordPress web sitenizi hızlandırmak için en iyi seçeneğin hangisi olduğunu belirlemek için sekiz popüler önbellek eklentisini test ve karşılaştırma sonuçlarına bir bakalım.

En İyi Cache Eklentilerini Nasıl Test Edildi?

GTmetrix, Pingdom ve Google PageSpeed ​​Insights araçları, en iyi WordPress önbellekleme eklentilerini karşılaştırmak ve test etmek için kullanıldı – en hızlı WordPress temalarını bulmak için kullandığımız araçların aynısı.

Popüler çok amaçlı Divi teması ve giriş seviyesi, paylaşımlı hosting paketinde barındırılan zengin içerikli bir ana sayfa kullanılarak bir test WordPress web sitesi oluşturuldu. Örnek site ilk testlerde çok iyi performans göstermediğinden, bir önbelleğe alma eklentisi kullanarak hız iyileştirmeleri için büyük bir potansiyel vardı.

Önbelleğe alınmamış test web sitemiz için temel puanlar aşağıdaki gibiydi:

GTmetrix: Ortalama yükleme süresi 2,72 saniye ile PageSpeed ​​Puanı% 64,5 ve YSlow Puanı% 80
Pingdom: 3,9 saniye ortalama yükleme süresi ile 80 performans derecesi
Google PageSpeed ​​Insights: masaüstü testinde 44/100 ve mobil testte 47/100

İnternet trafiğinin doğal gelgiti ve akışı, yükleme hızını saatten saate ve günden güne önemli ölçüde değiştirebilir. Bu nedenle, sonuçlar tek bir teste dayandırılmak yerine, farklı günlerde ve farklı saatlerde üç seri test yapıldı ve ardından bunların ortalaması alındı. Cache eklentilerinin son sıralaması, tüm bu hız değişikliklerinin ortalamasına göre yapıldı.

Karşılaştırılan En İyi WordPress Cache Eklentileri

Sayısız ücretsiz ve premium WordPress önbellekleme eklentisi mevcuttur. Bununla birlikte, karşılaştırmayı daha yönetilebilir hale getirmek için yalnızca en iyi 8 WordPress önbellek eklentisi seçildi.

Son iki yılda da güncellenen WordPress Eklenti Dizininde, kullanıcı değerlendirme puanı beş üzerinden en az dört yıldız olan ücretsiz eklentiler ilk listeyi oluşturdu. Daha sonra en popüler ve kullanıcı değerlendirilmeleri pozitif olan en iyi premium eklentiler listeye dahil edildi.

Bu karşılaştırma için eklentileri seçerken, gelişmiş yapılandırma gerektirmek yerine, kurulumu kolay ve birkaç tıklamayla hız iyileştirmeleri sunan seçenekleri aradık. Zamanınız ve yetenekleriniz varsa, bu önbelleğe alma eklentilerini web sitenizin özel kurulumu için yapılandırabilir ve daha iyi sonuçlar elde edebilir veya bu koleksiyonda bulunmayan daha gelişmiş alternatifler bulabilirsiniz. Ancak, bu karşılaştırmanın amaçları doğrultusunda biz en hızlı tak ve çalıştır seçeneklerini arıyorduk.

Şu anda onları kullanan eklentileri WordPress sitelerinin sayısına göre azalan sırada listeledik ve en hızlı WordPress önbellekleme eklentileri makalenin sonunda değerlendirme puanına göre sıraladık.

  1. W3 Total Cache

w3-total-cache

W3 Total Cache, bir milyondan fazla aktif yükleme ve WordPress Eklenti Dizinindeki 5 üzerinden 4,3 yıldız ile WordPress için en popüler önbellek eklentilerinden biridir. Birkaç ayda bir güncellenir ve Smashing Magazine, Mashable, MakeUseOf, Web Designer Depot ve diğerleri gibi birçok büyük yayın tarafından kullanılır.

En iyi WordPress önbellekleme eklentilerini bulmaya yönelik GTmetrix testlerinde, W3 Total Cache, sayfa hızında ortalama % 20.64’lük bir iyileşme sağlandu ve temel yükleme süresi ortalama 0,62 saniye kısaldı. Pingdom’a göre eklenti, yükleme süresinden ortalama 1.06 saniye kısaldı ve ortalama hız artışı% 29.16 oldu.

  1. WP Süper Cache

En popüler ücretsiz WordPress önbellek eklentilerinden biri olan WP Super Cache, bir milyondan fazla aktif yüklemeye ve 5 yıldız üzerinden 4,2 kullanıcı derecelendirmesine sahip olduğu için en iyi WordPress önbellekleme eklentileri rehberindeki yerini hiç zorlanmadan aldı. Blogunuzun popüler sitelerde yer alması, sosyal medyada paylaşılması veya reklamlarının yayınlanması durumunda ortaya çıkabilecek büyük trafik artışları sırasında sunucunuzun yavaşlamasını ve hatta aşırı yüklenmesini önlemede özellikle etkilidir.

WP Super Cache, GTmetrix’te yükleme süresini 0,85 saniye azaltarak hızı % 28,07 artırdı. Pingdom testlerimizde, bu eklenti yükleme süresini 1,03 saniye kısaltarak hızı% 28,61 artırarak en iyi WordPress önbellekleme eklentileri testimizdeki en hızlı seçeneklerden biri haline getirdi.

  1. WP Rocket (inceleme)

WP Rocket, en iyi WordPress önbellekleme eklentileri karşılaştırmamızda en popüler premium seçenektir. WordPress için diğer önbelleğe alma eklentileri ile yan yana karşılaştırmalarda sürekli olarakçok iyi puan alır ve şu anda 100.000’den fazla sitede yüklüdür. Tek site lisansı 49 ABD doları, üç site lisansı 99 ABD doları ve sınırsız bir lisans 249 ABD doları karşılığında sizin olabilir.

GTmetrix’e göre, WP Rocket yükleme süresini 0,98 saniye kısaltarak hızı% 34,12 artırdı. Pingdom testlerimizde% 35,21’lik bir hız artışı ile yükleme süresini ortalama 1,27 saniye kısaltmıştır. Bu sonuçlar, onu en iyi WordPress önbellekleme araçları testimizdeki en hızlı eklenti haline getiriyor.

  1. WP Fastest Cache

WP Fastest Cache, diğer birçok önbelleğe alma eklentisine benzer, ancak daha az özelleştirme seçeneğiyle, ortalama bir kullanıcının buna alışması daha kolaydır. Sık sık güncellenir ve WordPress Eklenti Dizininde 5 üzerinden 4,8 olarak derecelendirilmiştir. 100.000’den fazla etkin WP Fastest Cache yüklemesi vardır.

Hız testlerimizde, WP Fastest Cache malesef en hızlısı olamadı. Maalesef diyoruz çünkü Türk bir yazılımcının eseri ama yine de ücretsiz eklentiler arasında en popüler 3 eklentiden biri.

Wp Fastest Cache en iyi WordPress önbellek eklentileri testimizde GTmetrix’te% 15.3 ve Pingdom’da% 15.74 oranında bir hız iyileştirmesine yol açtı.

  1. Hiper Cache

Hyper Cache, herhangi bir WordPress blogunda çalışan ve karmaşık yapılandırma gerektirmeyen bir PHP önbelleğe alma eklentisidir. Masaüstü ve mobil kullanıcılar için ayrı önbellekleri ve çok aktif kullanıcı yorumları ve tartışma katılımı olan forum sitelerinde bile verimli bir şekilde önbelleğe almasını sağlayan ekstra bir özelliği vardır. WordPress panelinde 5 üzerinden 4,5 puan alır ve WordPres Eklenti Dizini istatistiklerine göre 50.000’den fazla etkin yükleme vardır.

GTmetrix testinde Hyper Cache, sayfa yükleme süresini ortalama 0,45 saniye azaltarak hızı% 13,75 artırdı. Pingdom testlerinde biraz daha iyi performans gösterdi, yükleme süresini 0,71 saniye azalttı ve hızı% 20,37 artırdı.

  1. Comet Cache

Comet Cache, eski bir cache eklentisi olan ZenCache’nin halefidir. Bu eklenti tamamen “tak ve çalıştır” dır – sadece kurun ve etkinleştirin, artık hazırsınız. Comet Cache şu anda 5 üzerinden 5 yıldız derecelendirmesine sahip. Comet Cache testteki en hızlı ikinci önbellekleme eklentisi ve bu en iyi WordPress önbellek eklentileri koleksiyonundaki en hızlı ücretsiz seçenek olduğu düşünüldüğünde oldukça sürpriz oldu.

WordPres önbelleğe alma yapılandırmanızı daha da özelleştirmek isterseniz, eklentinin premium sürümünü 39 $ ‘a satın alarak etkinleştirebileceğiniz daha gelişmiş özelliklerin yanı sıra profesyonel özellikler de mevcuttur.

GTmetrix’te, ortalama sayfa yükleme süresinde 0,92 saniyelik bir azalma kaydedildi ve sayfa hızını etkileyici bir şekilde% 32,13 artırdı. Pingdom’da sonuçlar daha da çarpıcıydı, yükleme süresinden 1,26 saniye kısaldı ve hızı% 35,07 artırdı.

  1. Cachify

Cachify, birkaç farklı önbellekleme türüne sahiptir ve WordPress çoklu site kurulumlarıyla çalışır. 5 üzerinden 4,7 olarak derecelendirilmiştir ve 20.000’den fazla aktif yüklemesi vardır.

Bu eklenti, GTmetrix testlerinde yükleme süresinden ortalama 0,78 saniye kısaldı ve% 27,89 oranında bir hız artışı sağladı. Pingdom testlerimizde, Cachify yükleme süresini 0,74 saniye azaltarak% 21,14’lük bir iyileşme sağladı. Bu saygın sonuçlar, en iyi WordPress önbellek eklentileri testinde onu sıralamanın ortasına yerleştirdi.

  1. Simple Cache

Mevcut en basit ücretsiz önbelleğe alma eklentilerinden biri olan Simple Cache’in iki ayarı vardır: açık ve kapalı. 5 yıldız üzerinden 4,7 olarak derecelendirilmiştir ve şu anda 1.000’den fazla sitede yüklüdür.

Simple Cache, test sitemizin GTmetrix’teki yükleme süresinde ortalama 0,75 saniye kısaldı ve ortalama hızda% 26,93 artış sağladı. Pingdom testlerimizde, neredeyse bir saniyenin tamamını kısaltarak hızda% 26,62’lik bir artış sağladı. Her ikisi de Basit cache ve minimum ayarlarını en basit şekilde yapacak bir WordPress önbellek eklentisi arayanlar için iyi bir seçim haline getiren saygın sonuçlardır.

En İyi WordPress Önbellek Eklentileri Test Sonuçları

blank

Birincilik: WP Rocket

wp rocket cache eklentisi

Az bir farkla, premium eklenti WP Rocket, her iki araçtaki tüm testlerde ortalama yükleme süresi 1,13 saniyelik bir azalma ve ortalama% 34,67’lik bir hız artışı ile diğer yedi önbellek eklentisini geride bıraktı. WP Rocket ayrıca, örnek site için mobil cihazlarda 48/100 ve masaüstünde 45/100 olan Google’ın PageSpeed ​​Insights puanlarını tutarlı bir şekilde artırabilen birkaç eklentiden biriydi.

İkincilik: Comet Cache

Yükleme süresini ortalama 1,09 saniye kısaltan ve hızı% 33,6 arttıran Comet Cache listede ikinci sırada. Google PageSpeed ​​Insights’ta Comet Cache, mobil cihazlarda 47/100 ve masaüstünde 44/100 ekstra puan kazandırdı. Premium sürüme sahip ücretsiz bir eklenti olarak, şu anda premium bir eklentiye yatırım yapacak paranız yoksa ancak daha sonra yükseltmek imkanına sahip olacağınız, tercih etmek için harika bir önbellek eklentisidir.

Üçüncülük: Wp Super Cache

WP Super Cache, en popüler ikinci WordPress önbellekleme eklentisidir ve testlerde ise performans olarak üçüncü sırada geldi. Yükleme sürelerini ortalama 0,94 saniye düşürdü ve hızı ortalama% 28,34 artırdı. WP Super Cache, testlerimizde Google PageSpeed ​​Insights’ta Comet Cache olarak aynı puanı aldı. Çok sayıda özelleştirme seçeneğine sahip popüler ve ücretsiz bir önbellek eklentisi arıyorsanız, WP Super Cache sizin için bir eklentidir.

SONUÇ;

Sonuçlar geldi ve testler en hızlı WordPress önbellek eklentileri olarak WP Rocket, Comet Cache ve WP Super Cache’i gösteriyor. Bununla birlikte, her site biraz farklıdır ve sizin özel kurulumunuz veya temanız farklı bir çeşitlilikte önbelleğe alma gerektirebilir.

GTmetrix, Pingdom ve Google PageSpeed ​​Insights’ın bir kombinasyonunu kullanarak farklı eklentilerin sitenizin hızını nasıl etkilediğini test etmek kolaydır. Basitçe düşündüğünüz eklentileri yükleyin, ardından bunları birer birer etkinleştirin, gerekirse yapılandırın ve sonuçları not alarak web sitenizi çeşitli test araçlarıyla çalıştırın.

Yorum yapın