Domain

Alan adı ya da domain, internetteki bir web sitesini tanımlamak için kullanılan bir addır. Arka planda, web siteleri IP adresleriyle ilişkilendirilir. Bunlar temelde tarayıcınıza web sitesini internette nerede bulacağını söyleyen sayısal adreslerdir. İşleri insanlar için daha basit hale getirmek için her web sitesinin karşılık gelen bir adı vardır. Alan adını IP adresinin insan tarafından okunabilir versiyonu olarak düşünebilirsiniz.

Bir alan adı örneği şu şekilde olabilir: www.tematavsiye.com

Godaddy gibi çevrimiçi bir kayıt şirketi veya birçok alan adı satıcısından biri aracılığıyla satın alınabilir. ICANN (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) bu kayıt şirketlerine alan adlarını satma yetkisi verir.

DNS ayarlarını değiştirerek alan adı konumunu bir web barındırıcısından diğerine değiştirebilirsiniz. DNS ayarları temel olarak DNS sunucularına hangi IP adresinin o alan adına karşılık geldiğini söyler. Ana bilgisayarları değiştirdiğinizde, sunucuları değiştirdiğiniz için IP adresiniz değişecektir.

Kullanılabilen birçok farklı domain uzantısı vardır. En popüler alan adı uzantılarından bazıları şunlardır: .com, .net, .org, .info, .edu, .biz. .Us, .in, .ly, .io ve çok daha fazlası gibi çok sayıda başka ülke düzeyinde domain vardır. Türkiye için ise com.tr olarak kullanılabilir.

Yorum yapın