Tema

WordPress teması, web sitenizin düzenini ve tasarımını değiştirmek için kullanılan bir araçtır. Temalar, düzen, tipografi, renk ve diğer tasarım öğeleri dahil olmak üzere sitenizin görünümünü özelleştirir.

Tema, PHP programlama dilinde yazılmış bir dizi sayfa şablonu ve bazı CSS stil sayfalarıyla birlikte bir grup dosya içeren sıkıştırılmış bir klasördür.

Bir WordPress sitesini ilk oluşturduğunuzda, varsayılan bir tema yüklü olarak gelir. WordPress’teki temayı ihtiyaçlarınıza ve sektörünüze uyacak şekilde değiştirebilirsiniz.

Doğru temayı seçmek, web sitenizi daha çekici, kullanımı daha kolay hale getirebilir ve ziyaretçi katılımını artırabilir.

WordPress Teması Nedir ve Nasıl Çalışır?

WordPress teması, sitenizin tasarımını oluşturmak için birlikte çalışan bir dosya klasörüdür. Bir tema, şablon dosyalarını, stil sayfalarını, resimleri ve muhtemelen JavaScript dosyalarını içerir. Tüm bu dosyalar, blog yazılarınızın ve sayfalarınızın görüntülenme şeklini değiştirir.

WordPress temanızı değiştirmek, blog içeriğinizi, sayfalarınızı, kullanıcılarınızı veya veritabanınızda depolanan diğer bilgileri değiştirmez. Temanız yalnızca tüm bu bilgilerin web sitenizin ziyaretçilerine nasıl görüntüleneceğini değiştirir.

Kullanabileceğiniz binlerce ücretsiz ve premium WordPress teması vardır.

Ücretsiz temalar, resmi WordPress tema dizininden indirilebilir veya üçüncü taraf geliştiricilerden daha gelişmiş özelliklere sahip premium temalar satın alabilirsiniz. Benzersiz bir web tasarımı için kendi özel temalarınızı bile oluşturabilirsiniz.

WordPress Temasına Karşı Şablon: Fark Nedir?

Genellikle WordPress teması ve WordPress şablonu terimleri yeni başlayanların kafasını karıştırabilir.

Şablon dosyaları, stil sayfaları, komut dosyaları ve resimler gibi diğer dosya türleriyle birlikte bir WordPress temasının parçasıdır. Şablon dosyalarını tek tek yükleyemezsiniz. Web sitenizin tasarımını değiştirmek için bir WordPress temasındaki diğer dosyalarla birlikte çalışırlar.

Bir şablon dosyası yalnızca bir sayfayı veya bir sayfanın bir bölümünü kontrol eder. Örneğin, çoğu temada sitenizin üstbilgisi, altbilgisi, kenar çubuğu, yorumları ve diğer bölümleri için ayrı şablon dosyaları vardır. Şablon dosyaları, her sayfanın düzeni ile birlikte hangi bilgilerin görüntüleneceğini kontrol etmeye yardımcı olur.

WordPress, hangi bölüm veya sayfa için hangi şablonun kullanılacağını belirleyen bir şablon hiyerarşisi kullanır.

En Popüler WordPress Temaları Hangileridir?

WordPress web sitenizi başlattığınızda düşünmeniz gereken ilk şeylerden biri temanızdır.

Yalnızca istediğiniz tasarıma ve özelliklere sahip olmakla kalmayıp, aynı zamanda aktif olarak güncellenen ve bakımı yapılan bir tema seçmek akıllıcadır.

İndirilebilecek en iyi ve en popüler WordPress temaları şunlardır:

Divi: Sürükle ve bırak oluşturucu ile özelleştirilebilen Elegant Themes tarafından hazırlanan çok amaçlı bir tema

Astra: Önceden tasarlanmış demolarla birlikte gelen özelleştirilebilir bir tema, böylece dakikalar içinde başlayabilirsiniz

StudioPress’ten Genesis: Alt temalarla stil verebileceğiniz temiz ve hızlı bir tema çerçevesi

OceanWP :% 100 ücretsiz ve yeni başlayanlar için harika olan hafif ve özelleştirilebilir bir tema
Tüm bu temaların kullanımı kolaydır, iyi desteklenir ve onlarca güzel düzene sahiptir.

Ayrıca hepsi çok amaçlı temalar olarak kabul edilir, bu da her tür web sitesinde iyi çalışacakları anlamına gelir. Bunları kişisel bloglar, ticari siteler, e-ticaret siteleri ve daha fazlası için kullanabilirsiniz.

 

Bonus: Sürükle ve bırak arayüzü ile özel açılış sayfaları oluşturmak ister misiniz? SeedProd WordPress açılış sayfası oluşturucusunu deneyin.

Yorum yapın