Wordpres Tema ve Eklenti Rehberiniz

Wp Rocket – En İyi WordPress Cache Eklentisi

WP Rocket – WordPress için önbellek eklentisi, piyasadaki en popüler ücretli ürünlerden biridir. Ama etkili mi? Ödediğin bedele değer mi? Ve siteniz için ne fark edecek? Bu ürün, sitenizin yükleme hızını artırmanın en kolay ve en hızlı yolu olarak tutarlı bir şekilde derecelendirilmiştir. WP Rocket incelememizin tamamı bunun nedenini açıklayacaktır.

Peki neden böyle bir eklenti siteniz için bu kadar önemli?

Hızlı yüklenen sayfalara sahip olmak, bir web sitesinin başarısının bilinmeyen kahramanıdır. Bu, kullanıcı deneyiminizin kritik bir parçasıdır . İnsanlar, ziyaret ettikleri bir site hızlı olmazsa çok çabuk ayrılırlar.

Çoğu zaman, çevrimiçi bir varlık oluştururken, estetik tasarım ve çekicilik uğruna hızdan ödün verilebilir.

İnsanların her zaman fark edemeyeceği şey, web siteniz 90’lı yıllardan kalma gibi görünmediği, temiz ve okunaklı bir yazı tipine ve boyuta sahip olduğu ve doğru renklere ve düzene sahip olduğu sürece kitlenizin tatmin olacağıdır.

Ziyaretçilerinizin tasarımlarınızın ne kadar güzel olduğunu ve JS süslemelerinizin ne kadar karmaşık olduğunu hayranlıkla görmek için sitenize gelmediklerini, sitenize bir şeye olan ihtiyaçlarını karşılamak için geldiklerini unutmayın, Bu ister bilgi ihtiyacı ister ürünleriniz ve sağladığınız hizmetler için bir ihtiyaç olsun fark etmez.

Kullanıma hazır WordPress’in temelde hızlı olduğuna dikkat etmek önemlidir. Ancak, bize sunulan tonlarca eklenti ve karmaşık temayla, en önemli şeylerden birini bir kenara bırakıp karmaşık işlevlere sahip muhteşem görünümlü bir web sitesi oluşturmak cazip geliyor: performans – önem açısından içeriğinizden sonra ikinci sırada gelir.

Karmaşık temalar ve eklentiler, birden çok CSS ve JavaScript dosyası gerektirir; bunlar sunucunuza genellikle birkaç düzine ek komut yükü ekler, sayfa boyutunuzu ve gereken HTTP isteklerinin sayısını önemli ölçüde artırır – bunların tümü sayfalarınızın daha yavaş yüklenmesini sağlar.

Sitenizin performansını büyük ölçüde etkileyebilecek kötü yazılmış bazı temalar ve eklentiler olduğundan bahsetmiyorum bile.

Neyse ki, WordPress sitelerinin çok daha hızlı yüklenmesini sağlayan önbellek eklentileri var. Aslında, piyasada bunlardan birkaçı var, bazıları çok popüler.

Ön bellek eklenrilerinin Ücretli ve ücretsiz olanlar var ve eklentilerinin hem ücretli hem de ücretsiz sürümlerini sunanlar var. En popüler olanlardan bazıları W3 Total Cache (WordPress için en popüler ücretsiz önbellek eklentisi), WP Super Cache, Hyper Cache ve WP Fastest Cache’dir.

Öyleyse neden WP Rocket’i tercih etmek istersiniz?

Önbellek (cache) eklentisi, bir WordPress sitesi için kesinlikle elzemdir. Ücretsiz olanlar bile sitenizin yükleme hızında dikkate değer iyileştirmeler sunacaktır. Bir araştırmaya göre, ziyaretçilerinizin % 47’si sitenizin yaklaşık 2 saniye içinde yüklenmesini beklediğinden, web sitenizin potansiyelini en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, cache eklentisi gerçekten sahip olunması gereken bir şey. Ayrıca, sitenizin yüklenmesi çok uzun sürerse müşterilerinizin% 79’unu kaybedebileceğinizi bilmenizde fayda var.

Hız, SEO sıralamanızı da etkiler. Google, daha iyi ve daha hızlı bir web oluşturmak istediklerini söylediklerinde bunu açıkça ortaya koydu. Bu nedenle sitenizin yüklenme hızına dikkat etmezseniz, yansımalar ciddi olabilir ve nihai geliriniz büyük ölçüde etkilenebilir.

WP Rocket Nedir?

WP Rocket, bir WordPress hız optimizasyon eklentisidir. Kullanımı kolay bir arayüz kullanarak çeşitli düzeylerde gelişmiş önbelleğe alma, küçültme, birleştirme gibi web sitenizin yükleme hızını artırmak için birkaç gelişmiş mekanizma uygular. 49 $ ‘dan başlayan fiyatlarla en iyi önbellekleme eklentilerinden biri ama ama buna değer mi sizce?

wp rocket

WP Rocket, WordPress önbelleğe alma sahnesinde 2013’te sahneye çıkan rakiplerine kıyasla oldukça yeni, ancak çok rekabetçi bir pazarda nispeten yeni bir katılımcı olmasına rağmen, yine de önemli bir ilgi gördü ve kolayca en üste çıktı. Pek çok insan, WP Rocket’ın performans ve kullanım kolaylığı açısından diğer tüm önbellek eklentilerini sahanın dışına ittiğini söylüyor.

WP Rocket WordPress için en iyi önbellekleme eklentilerinden biridir.

Öyleyse gerçek fark nedir? Diğer rakiplerinin çoğunun aksine, bunun kurulumu son derece basittir (hiçbir şeyi kurcalamak zorunda kalmadan sizin için her şeyi otomatik olarak yapar) ancak WP hızını artırmada inanılmaz derecede etkilidir!

Sunduğu birkaç özellikten bazıları arasında:

 1. Sayfa Önbelleği

  Diskten yüklenecek geçici bir kopya oluşturur; bu, her seferinde WordPress veritabanına basmaktan daha hızlıdır

 2. Önbellek Önyüklemesi

  Ziyaretçilerin önbellek kopyasını oluşturmasını beklemez, bu da UX’i daha hızlı yapar

 3. Siteharitası (sitemap) Önyüklemesi

  Tüm önemli sayfaların önbelleğe alındığından emin olmak için tüm sayfaları gözden geçirir

 4. GZIP Sıkıştırması

  Web sitesinin içeriğinin daha hızlı indirilebilmesi için sıkıştırarak küçültür

 5. Tarayıcı Önbelleği

  Sunucunuzdaki ayarları, görüntüler, CSS ve JS gibi statik dosyaların her seferinde indirilemeyecek şekilde yeniden kullanılabileceği şekilde ayarlar

 6. Veritabanı (Database) Optimizasyonu

  WP veritabanını hantallıktan ve onu yavaşlatan fazla şeyden temizler

 7. Google Yazı Tipleri (Fonts) Optimizasyonu

  Genel olarak erişimlerini hızlandırmak için popüler yazı tiplerinin indirilmesini optimize eder

 8. Sorgu dizelerini statik kaynaklardan kaldırmak

  Bu dosyaların önbelleğe alınmasını ve doğru şekilde ölçülmesini sağlayan bir tekniktir

 9. Lazyloading

  Ağır görüntülerin yalnızca kullanıcı sayfayı aşağı kaydırıp belirli bir görüntüye kaydırması durumunda yüklenmesini sağlayan ve açılışta daha hızlı bir deneyim sağlayan başka bir teknik

 10. Küçültme ve Birleştirme

  Gereksiz içerikleri kaldırarak ve istekleri en aza indirerek statik dosyaların boyutunu ve ağırlığını azaltır

 11. JS Yüklemesini Ertele (Defer JS)

  Kullanıcının sitenin hızlı bir şekilde yüklendiğini gördüğünden emin olmak için Javascript’i yükleme zaman çizelgesinin sonuna iter

 12. Cloudflare ile Uyumlu

  Bu hizmeti hızlı bir şekilde etkinleştirmek için Cloudflare ile entegre edilebilir

WordPress kurulumunuzu hızlandırmayı amaçlayan herhangi bir makale görürseniz, muhtemelen yukarıdakilerin çoğunu veya tümünü yüklemek için önerilerde bulunulduğunu göreceksiniz. Bu eklenti tüm bunları sizin herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak yapar.

Diğer eklentilerden çok azı, bu kadar geniş kapsamlı gelişmiş özellikleri bu kadar kolay bir şekilde etkinleştirebilir. Yukarıdaki özelliklerin tümünü etkinleştirebilmek için birbiriyle çakışmaya başlayacak birden fazla eklenti yüklemeniz gerekebilir. WP Rocket tam tersidir, kurulumu inanılmaz derecede kolaydır, ancak diğer eklentilerin çoğundan daha etkilidir.

Yorum yapın